Thursday, 26 July 2012 23:30

Szykujemy paczki do przedszkoli w Norwegii / We have prepared two packages that will be sent to two Norwegian kindergartens

W ostatnim czasie przygotowaliśmy dwie paczki, które wyślemy do dzieci w Norwegii. Jedna pojedzie do przedszkola w Bergen na południu kraju Wikingów. Panie z tej placówki odwiedziły  nas i z pewnością chętnie usłyszą, co u nas słychać.

Recently we have been preparing two packages, which are going to be sent to kids in Norway. One of them will go to a kindergarten in Bergen. Teachers from that kindergarten visited us some time ago and we are sure they would love to hear from us.

Drugie pudełko dotrze do Trondheim - do przedszkola Montessori prowadzonego w tym miasteczku. Pani Monika odwiedziła je, gdy była w Norwegii. Dzieci były bardzo ciekawe, że w Polsce, w Warszawie dzieci spędzają równie miło i ciekawie czas, co one.

The second package will go to Trondheim - to a Montessori kindergarten Ms Monika visited while staying in Norway. The preschoolers from that kindergarten were very interested in hearing a little bit about Poland.

 

 

_DSC1524_paczka_sm

 

Oto, co będzie w paczkach / Here are the items we put inside the packages:

  • pocztówki z Warszawy/ postcards from Warsaw;
  • pocztówki z wycinankami kurpiowskimi i łowickimi/ postcards with tradditional Polish paper cutout patterns;
  • drewniane zwierzątka, które nasz przedszkolaki wybierały podczas czerwcowej wycieczki do Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa/ wooden animals which our children picked during the excursion to the Museum of Hunting and Horsemanship;
  • książeczka przedstawiająca chwile z życia przedszkola: wycieczki, spacery, pracę własną, zajęcia muzyczne, zabawę z kotkiem i wiele innych/ a book showing 'our life at the kindergarten' showing diverse activities, excursions, outings, individual work, musical classes, playtime with the cat and many more.

NOTE! This site uses cookies and similar technologies.

If you not change browser settings, you agree to it. Learn more

I understood