Saturday, 26 November 2016 12:58

Filipek kończy trzy lata! / Celebrating Filip's third birthday!

Birthday 8

 

Niedawno świętowaliśmy trzecie urodziny Filipka! Filipek przyniósł do przedszkola przepyszny tort, który robił wraz z rodzicami. Serniczek był naprawdę przepyszny!

 

Zapraszamy na fotorelację z tego wyjątkowego dnia w naszym przedszkolu! 

 

 Od samego rana przygotowywaliśmy się na moment świętowania. W ramach zajęć kulinarnych dzieci wraz z Panią Martą przygotowywały bitą śmietanę do dekorowania foremek z owocami. Maria Montessori zauważyła, że dzieci uwielbiają uczestniczyć w prawdziwych aktywnościach życia codziennego. Zatem zamiast bawić się w gotowanie dużo więcej frajdy i doświadczenia da prawdziwe przyrządzanie posiłku. Dzieci w różnym wieku jak przystało na grupę montessoriańską obserwują i uczestniczą w przygotowywaniu deseru.

 

Not so long time ago we were celebrating Filip's third birthday. Filip brought to the preschool a very tasty birthday cake which he prepared together with his parents. This was definitely a "yummy in my tummy" thing!

We hope you will enjoy the photo review of this wonderful day!

 

Early in the morning when all of the children came to the preschool we began preparing whipped cream. Everyone from 2 to 5 years old could be a part of the process. Maria Montessori noticed that children enjoy taking part in real daily life activities. Therefore insead of playing cooking children are engaged in the experience of preparing desert. 

 

Birthday 1

 Elementy wyposażenia kuchennego są również bardzo ciekawymi przedmiotami. Dzieci doświadczają różnych materiałów, ich temperatur czy faktury.

Dzieci wlewały śmietankę do miski i ucierały cukier puder.

 

Kitchen tools are very interesting for children. They experience different materials, textures, temperatures.

The kids were pouring sweet cream and trituating powdered sugar.

 

Birthday 2

 

Każdy mógł zarówno obserwować cały proces, jak i działać samodzielnie. 

 

Each and every of us could try.

 

Birthday 3

 

 Oczywoście najwięcej frajdy sprawia dzieciom używanie urządzeń kuchennych np.: robota kuchennego. Zarówno dwu- jak i pięciolatki ubijały śmietankę i cukier puder mikserem.

 

The thing that gave children the biggest fun was using the blender. 2- and 5-year olds could mix the ingredients.

 

Birthday 4

 

Gdy bita śmietana była już gotowa, rozpoczęliśmy krojenie owoców oraz obieranie mandarynek. Tego typu aktywności są cudownym treningiem rączek i momentem na zdobywanie nowych umiejętności. Oczywiście ćwiczy to też koordynację oko-ręka.

Na koniec nie pozostało nic innego jak powkładać owoce do wafelkowych miseczek.

 

When the whipped cream was ready, we began slicing fruit and peeling tangerines. This kind of activities is great for small motor skills and eye-hand coordination.

When this stage was done there was nothing left to do but to put all the fruit and spoon whipped cream into the waffel cups.

 

Birthday 5

 

 W przedszkolu Montessori urodziny to nie jedynie słodkie chwile, ale spotkanie w kręgu, rozmowa o tym, jak każde dziecko rośnie, jak się zmienia, czego się uczy i co już potrafi w danym wieku. Ważnym momentem jest też obchodzenie przez dziecko trzymające kulę ziemską Słońca. Lampka symbolizuje tę gwiazdę i każde okrążenie stanowi jeden rok życia. Filipek wykonał trzy okrążenia!

Dzici samodzielnie naszykowały elementy jesieni do spotkania w kręgu. Filipek urodził się jesienią i był to bardzo ciekawy temat do rozmowy.

W naszym przedszkolu mieszka niezwykły kotek - Bumi. Świetnie czuje się w towarzystwie dzieci i jak widać, uwielbia być w centrum uwagi! Jest przy tym niesamowicie spokojny i delikatny.

 

At Montessori preschool celebrating birthday cannot be done without circle time. We were talking about how a child develops, how an infant starts to communicate with the world around her. We were watching a book that shows children from the moment they are born to the age of 3

Filip was born in Autumn. Therefore we also talked about this season and its characteristics. Each birthday celebration includes walking with a globe around the Sun, which in our preschool is symbolized by a lit candle. Each round is one year of life.

Apart from children and teachers we had another participant at the circle time - our lovely cat Bumi. He enjoys being around children and loves when attention is on him! At the same time he is very calm and gentle!

Birthday 6

 

 Oglądaliśmy też książeczki pokazujące rozwój dziecka od momentu narodzin do trzeciego roku życia. Jakie na początku jest malutkie, jak śpi i z czasem coraz więcej interesuje się światem, który je otacza.

Nie zabrakło oczywiście wręczania prezentu. Dzieci bardzo chętnie wręczyły Filipkowi piękną książkę o skarbach, które kryją się w naszych serduszkach, księgę uczuć. Filip był bardzo zadowolony i zaciekawiony tym, co kryje serce.

We were also enjoyed the gift time. Filipek got a beautiful book about all the treasures that are in the heart - the book of feelings. He was very interested in the book and was very happy to receive it.

 

uczuc 

Birthday 7

 

 Na koniec śpiewaliśmy sto lat! i delektowaliśmy się tortem Filipka jak i deserami przygotowanymi przez dzieci.

 

We also sang "Happy birthday!" and could spend wonderful time eating Filipek's cake and the deserts prepared at the preschool early that morning.

 

Birthday 9

 

Codzienność daje dzieciom wiele okazji do ćwiczenia aktywności z montessoriańskiego cyklu pracy. Przykładem może być nalewanie z dzbanka, która to czynność może być ćwiczona w ramach tzw. życia praktycznego. Tutaj 2,5letnia Nina i 4letnia Ema nalewają sobie sok do kubeczków.

 

Everyday situations are the best opportunity to practice activities that are the part of Montessori work cycle such as: pouring. Here a 2,5 year old Nina and 4 year old Ema are pouring juice. The precision of movement is needed and the control of error would be a wet tissue :)

 

Birthday 10

Sto lat Filipku!

 

Again: Happy birthday Filip!

Last modified on Saturday, 26 November 2016 15:02

NOTE! This site uses cookies and similar technologies.

If you not change browser settings, you agree to it. Learn more

I understood